12/10/2022

Tisíc solárních panelů pro Brno

Společnost SAKO Brno SOLAR získala dotace na další budovy, jejichž střechy osadí fotovoltaickými systémy. Městská solární elektrárna se tak už brzy rozroste o dalších osm budov, na nichž bude umístěno hned tisíc fotovoltaických panelů.

„Panely se objeví na základních školách Sirotkova, Merhautova a Jana Babáka, na Domově seniorů Vychodilova včetně odloučeného pracoviště Tábor a na střeše polikliniky na Lesné,“ přibližuje Petr Hladík, 1. náměstek brněnské primátorky, do jehož gesce spadá rozvoj fotovoltaiky a komunitní energetiky na území Brna. Kromě toho se připravuje projektová dokumentace na instalaci střešních panelů v areálech SAKO Brno na Jedovnické a Černovické, které budou sloužit k nabíjení vozů na elektřinu. Celkový instalovaný výkon tisícovky nových fotovoltaických panelů přesáhne 450 kWp a ročně ušetří tolik emisí CO2, kolik absorbuje 4 500 vzrostlých stromů.

„Na instalaci panelů na těchto budovách jsme získali dotaci  z Modernizačního fondu. Ta dosáhne 25 % výše předpokládané ceny,“ řekl Filip Leder, předseda představenstva SAKO Brno. Projekty o celkovém rozpočtu 15 mil. Kč by se při současných cenách energií měly vrátit zhruba za pět let. „Do konce roku budou dokončeny projekční práce na dalších 27 budovách a pro dalších 38 budou práce zahájeny,“ dodal Filip Leder.